Ostatnio zdecydowałem się spróbować rozwiązać problem niedostatecznego zasięgu WiFi w niektórych rejonach mieszkania. Zdecydowałem się spróbować wykorzystać do tego urządzenie TP-Link TL-WA850RE. W skrócie - nie jestem zadowolony z rezultatu.
TP-Link TL-WA850RE i Mikrotik
Na początku natknąłem się na kilka wyzwań konfiguracyjnych. Okazuje się, że extender podmienia pierwszą połowę adresu MAC stacji, w związku czym musiałem na przykład dopisać dodatkowe adresy MAC by zezwolić urządzeniom na dostęp. Zastanawiałem się jeszcze jak rozwiązać problem adresów IP przypisywanych do stacji (inne adresy MAC - inne adresy IP), ale do tego etapu nie dotarłem bo trafiłem na większy problem.
Na czym problem polega? Generalnie po kilku / kilkunastu minutach urządzenie przestaje działać. Po stronie AP widzę w logach, że nastąpiło rozłączenie z TP-Link przez "extensive data loss". Sytuacja się powtarza nawet wtedy, gdy extender znajduje się na tyle blisko AP, by nie było mowy o jakichkolwiek problemach z zasięgiem sieci.
Oczywiście być może jest tak, że trafiłem na trefny egzemplarz, ale wątpię. Wygrzebałem swój stary AP TP-Link i powtórzyłem ćwiczenie - problem się nie powtórzył, tak więc wygląda na to, że po prostu Mikrotik i to urządzenie się nie lubią.
Plan B? Jest, a jakże. Nawet dwa warianty. Pierwszy wariant to dodanie zewnętrznej anteny do RB751G-2HnD, przy czym ta opcja jest utrudniona przez to, że urządzenie to posiadanie nietypowe złącze antenowe, więc łatwo dostępne anteny najnormalniej na świecie nie pasują. Drugim wariantem jest zrealizowanie starego pomysłu i nabycie drugiego urządzenia, tym razem RB951G-2HnD i zestawienie WDS.
Netis E1+ na przykład działa wyśmienicie.
Wyłączenie ARP dla wi-fi pomaga na tyle że nie wiesza extendera TP-Link przez kilka dni (wcześniej było to kilka/naście minut).
Z tego co czytam zaleca się tez pobawić ustawieniami bootp-support w serwerze DHCP.
- ARP disabled dla (wszystkich) Wi-Fi
- Server DHCP - add ARP for leases musi być wyłączone
- Server DHCP - bootp ustawiony na static
- Server DHCP stałe IP dla repeatera oraz "always broadcast" odznaczone
Po stronie repeatera oczywiście tryb extender, dynamiczne IP oraz DHCP auto (disabled).
...póki co mam ładnie na leases status bound dla IP repeatera oraz przestałem dostawać w logu błędy "default offering lease X.X.X.X fir AA:BB:CC:DD:EE:FF to AA:BB:CC:DD:EE:FF without success".
Zobaczymy jak długo repeater na tym pójdzie.
Repeater działa kilka dni bez zwiechy. W najgorszym wypadku repeater dostanie wyłącznik czasowy w gniazdku i po problemie.
Wcześniejszy sprzęt to
- TP-LINK TL-WA850RE (nie miałem nerwów z nim walczyć, wymieniłem 3 różne egzemplarze zanim doczytałem że to jest ogólny problem TP-Link'ów z Mieczysławem)
- Netis E1+ (działa bez kombinacji bardzo dobrze ale ma tylko radio 2.4)
Obecny config:
RB962UiGS-5HacT2HnT (hAP ac) + TP-LINK AC1200
UPC 250/20 mb/s
Na 5 Ghz Wi-Fi konsola Xbox One podpięta od repeatera na kablu pobiera z prędkością do 240mb/s.