W ramach zaprzyjaźniania się z moim nowym laptopem uczę się skrótów klawiaturowych. Idzie mi chyba nie najgorzej i zaczynam się przyzwyczajać do używania łamańców (nawet nie jest tak źle, jest dość wygodnie) zamiast klawiszy Home, End, Pg Up, Pg Dn i tak dalej. Przy okazji zauważyłem, że zaczynam używać dodatkowych skrótów, których nie używałem na Windows, typu otwarcie nowej zakładki, przejście do paska adresu, otwarcie nowej zakładki w terminalu, zamykanie okna lub zakładki...
Friday, March 3. 2023
Monday, February 27. 2023
"Zagadka matematyczna"
Co jakiś czas można natknąć się na "artykuł" opisujący skomplikowane zadanie, nad którym męczą się rodzice dzieci. Często jest to zadanie matematyczne, wszak matematyka jest trudna i nikomu niepotrzebna, prawda? Ostatnio w oczy rzuciło mi się takie zadanie:
Klein przeczytał 30 stron książki w poniedziałek i jedną ósmą książki we wtorek. Ukończył pozostałą 1/4 w środę. Ile stron ma ta książka?
Całość zakończona typowym:
A wy, w której grupie jesteście? Potraficie rozwiązać tę matematyczną zagadkę? Podzielcie się swoimi odpowiedziami w komentarzach.
Tak, wiem. O te komentarze chodzi, im większy ruch, tym więcej reklam, a więc więcej pieniędzy. Celem takich "artykułów" jest właśnie wygenerowanie ruchu, monetyzacja i tak dalej. Ale mimo tego, że wiem o co chodzi, i tak czuję się delikatnie zirytowany.
Dlaczego? Bo to nie jest żadna zagadka matematyczna, rozwiązanie tego zadania nie wymaga jakiejś specjalnej wiedzy czy kreatywnego myślenia. Jest to trywialne zadanie typu "ułóż równanie z jedną niewiadomą". W tym wypadku jest to po prostu:
30 + 1/8x + 1/4x = x
Robienie z tego typu zadań "zagadek matematycznych" i tworzenie "artykułów" o tym, ile to osób nie potrafiło go rozwiązać jest... zasmucające.
P.S. Jeszcze bardziej zasmucające jest to, że zaledwie kilka dni później w oczy rzucił mi się kolejny artykuł tego typu, z drobną różnicą dotyczącą zadania. Nie chodziło o czytanie książki, ale o wydawanie pieniędzy. Identyczny schemat zadania na równianie z jedną niewiadomą i identyczny zbiór utyskiwań, że zadanie jest trudne i nawet dorośli sobie z nim nie radzą.
Sunday, February 12. 2023
Heartbeat
OpenHab posiada Cloud Connector, który pozwala na dostęp do swojej instancji zdalnie. I wszystko działa pięknie przez większość czasu. Bo oczywiście wtedy, gdy taki zdalny dostęp jest najbardziej potrzebny, coś przestaje działać.
Ciąg dalszy "Heartbeat" »Thursday, February 2. 2023
Piekło zamarzło, czyli kupuję sobie MacBook
Od zawsze byłem raczej użytkownikiem Windows na desktopie. Bo poza desktopem, to różnie, bo różne systemy nadają się do różnych zastosowań. Natomiast nigdy nie mogłem przekonać się do macOS. Nie mam problemu z iOS czy iPadOS, lubię korzystać zarówno z iPhone, jak i iPad, do tej pory jednak broniłem się przed macOS. Ale przyszła pora na zmiany.
Dlaczego przyszła pora na zmiany? Bez konkretnego powodu, po prostu zacząłem zastanawiać się nad unowocześnieniem sprzętu, moje dwa laptopy, z których korzystam (Dell XPS 13 9333 i Dell Latitude E7450) nie są już pierwszej nowości. Dają radę, nawet z Windows 11 (tak, bez oficjalnego wsparcia) i do większości rzeczy są dla mnie wystarczające. Mimo wszystko jednak czułem potrzebę jakiegoś odświeżenia sprzętu i doszedłem do wniosku, że może pora spróbować czegoś innego. Innego, bo nie tylko Apple, ale również Apple silicon. Ostatecznie zdecydowałem się na MacBook Air z procesorem M1 świadomie rezygnując z M2, bo doszedłem do wniosku, że różnice nie uzasadniają różnicy w cenie (dla mnie, żeby było jasne). Choć chyba to nie tylko moja opinia, za MacBook Air (Apple silicon):
(...) The price increase over the M1 model was noted, with most concluding that the M1 model was a better value.
Poza chęcią spróbowania czegoś nowego jest jeszcze jeden ważny powód dla tej decyzji. Po zrobieniu inwentaryzacji programów, z których korzystam okazało się, że tak naprawdę 99% z nich ma swoje wersje na macOS. A te, które nie mają, mają dobre zamienniki jak KeePassXC.
Zobaczę, czy za kilka tygodni zweryfikuję swoje założenia i oczekiwania. Na razie spodziewam się zmiany raczej mało bolesnej. Otwartą kwestią pozostaje to, czy dobrej.
Thursday, December 29. 2022
Bitcoin. Teoria spiskowa
Oczywiście jest to "teoria spiskowa", której nie należy traktować poważnie. Raczej jest to pewnego rodzaju eksperyment myślowy. A więc do dzieła.
Co jest główną cechą Bitcoin? Anonimowość? Nie. Bitcoin nie jest anonimowy. Jest to dobrze opisane na stronie projektu Zerocoin:
The Bitcoin payment network offers a highly decentralized mechanism for creating and transferring electronic cash around the world. Unfortunately, Bitcoin suffers from a major limitation: since transactions are stored in a public ledger (called the “block chain”) it may be possible to trace the history of any given payment — even years after the fact. Worse, since the Bitcoin ledger is public, any party can recover this information and data mine to identify users and patterns in the transactions. In other words: Bitcoin transactions are conducted in public.
Alternatywnie polecam lekturę tego wpisu: Zerocoin: making Bitcoin anonymous. I tak, ten wpis został opublikowany w roku 2013 co sprawia, że czuję się staro.
Na początku swojej kariery zawodowej miałem przyjemność pracować w departamencie bezpieczeństwa jednego z banków. Departament ten zajmował się wieloma różnymi ciekawymi rzeczami, IT wcale nie było główną i najbardziej istotną domeną. Istotne było również bezpieczeństwo fizyczne (oddzielne historie) czy pranie brudnych pieniędzy. I właśnie tutaj ciekawym doświadczeniem było podpatrywanie pracy osób zajmujących się tematem "przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy" korzystających z narzędzi do wizualizacji powiązań między kontami i przepływów pieniędzy.
I teraz wiele lat później coraz częściej można usłyszeć o wynikach analizy transaction ledger, często z Chainanalysis w tle. Koncepcyjnie praktycznie to samo, co kiedyś. Z jedną różnicą - zasięg jest globalny.
W ramach ciekawostek - można też o takich śledztwach poczytać w książce TRACERS IN THE DARK: The Global Hunt for the Crime Lords of Cryptocurrency albo posłuchać tutaj: EP 131: WELCOME TO VIDEO.
No więc kim jest Satoshi Nakamoto? Może to ONI stworzyli Bitcoina i przekonali ludzi, że Bitcoin jest czymś (w sensie - oferuje coś), czym w rzeczywistości nie jest. Potem cierpliwie czekali, a teraz...
Abstrakcja? Pewnie tak, ale hej - co z Dual_EC_DRBG? ;)